Napříč Prahou – přes tři jezy

Již tradičně i tento rok se na svátek Sv. Václava otvírají pro vodní skautky a skauty pražské propusti a to při příležitosti konání závodu  Napříč Prahou – přes tři jezy.  Celá trasa vorových propustí je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým centrem Prahy. Posádky začínají na Císařské louce a končí na Štvanici a splouvají se jezy: Šítkovský, Staroměstský a Helmovský. První startují vlčata a žabičky, pak starší skauti a skautky, následují  roveři a rangers a závod ukončuje tzv. open kategorie. Letos se do závodu přihlásilo 197 skautských posádek. Pro velký zájem je po závodu skautských posádek otevřena trasa i pro veřejnost.  Dohromady tedy projelo vorovými propustmi 1266 lodí.
Tento rok jsme poprvé na tento prestižní závod vyrazili i my, Pátý oceán. A jelikož máme dvě pramice P550, do závodu jsme přihlásili jednu posádku vlčat a jednu žabiček. Vlčata startovala v 10.20 a žabičky deset minut poté. Řádně namotivovaní a natěšení jsme se narolovali na start. Tempo bylo velice rychlé, až jsem byl překvapen. První moje myšlenka byla, že to těch 6,5 kilometrů nemůžeme vydržet. Ale kluci a holky překvapili. Dřeli jako koně a asi nejvíc jsem byl unavený já. Celou trasu nakonec kluci zajeli za 53:50 minut a holky za 55:03 minut. K prvnímu místu klukům chybělo osm minut a holkám sedm. V cíli jsme si pořádně odpočinuli, najedli se a čekali na výsledky. Závěrečný nástup byl sice trochu zpožděn, ale nám to nevadilo.  Příští rok určitě budeme závodit zase a těch 8 minut doženeme.
Historie závodu sahá až do roku 1939. Původně šlo o soutěže vodních skautů na oslavu zřízení nové klubovny. Od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti. Akce je připravována po celý rok a na místě je zajištěna jak profesionály, tak dobrovolníky z řad skautů a skautek, kterých se každý rok pohybuje kolem stovky. Tento závod je opravdových zážitkem a řadí se mezi nejprestižnější a největší závody vodních skautů a skautek v ČR.

 

Comments are closed