Letní tábory_2019

SKAUTSKÉ TÁBORY – ÚVOD

„Junáci, vzhůru, volá den…“ opět se ozývá z mnohých zákoutí naší republiky. Proč? To skauti vyrazili na své tábory – a líbezničtí samozřejmě nebyli výjimkou. Co to všechno obnáší? Nic moc, jen… Od ledna (nebo i dříve) se začíná pravidelně scházet táborový organizační tým a vymýšlet táborovou etapovou hru. Hrají ji děti i dospělí během 14 dnů – většinou se všichni spolu přenesou do úplně jiného světa, kde společně zdolávají různé překážky a nástrahy. V dubnu začne přituhovat a organizátoři zintenzivní přípravy – kolikrát je potřeba se scházet i o sobotách, pomůcky na jednotlivé hry, rekvizity, kostýmy se nevyrobí samy a za chvilku! Taky je nutné vyběhat a zařídit veškerá povolení ke konání tábora, opravit nebo dokoupit táborové vybavení, umýt kuchyňské nádobí, sehnat nákladní auta kvůli převezení materiálu na tábořiště, poprosit rodiče o pomoc při nakládání věcí na tábor nebo při stavění či bourání. Pak celý víkend parta dvaceti nadšenců tábor staví – promění kus lesa v krásné tábořiště. Nechybí kuchyň s kamny, jídelna pro 60 lidí, stany, týpí, zásobovací hangár, pět kadibudek… A nakonec stačí, aby si každý vedoucí vzal v práci dva týdny volno, aby mohl strávit v lese bez elektřiny, bez vody, bez signálu s hromadou dětí svých vysněných 14 dní, na které se všichni celý rok těší…

DOVĚTEK

V tomto roce naše skautské středisko zorganizovalo tři pobytové 14denní tábory a jeden putovní tábor pro starší skauty. Táborů se celkem zúčastnilo 128 dětí z Líbeznic, Hovorčovic, Zlonína, Měšic a okolních obcí pod vedením cca 30 dospělých – vedoucích nebo dobrovolníků, kteří s dětmi trávili čas bez nároku na odměnu.

Moc jim za to všechno děkuji!

Miriam

tábor 2019_Klubíčko, Štiky, Stopaři...

AMAZONKY, SURIKATY A VLČÍ DŮL (29. 6. – 13. 7. 2019)

První dva týdny v červenci se oddíly Amazonek, Surikat a Vlčího Dolu vydaly prozkoumat Hvězdnou bránu, která byla záhadně objevena v lese v blízkosti jednoho z meandrů řeky Ploučnice poblíž Hradčan u Mimoně. Spolu s plukovníkem O’Neillem, kapitánem Carterovou, doktorem Jacksonem a Teal’cem děti prozkoumávaly jiné planety a zachraňovaly Zemi před nebezpečím. Vedoucí pro ně připravili nejen napínavou etapu, ale i spoustu zábavných programů. O to, aby měli všichni na program dost sil, se staral kuchař Standa spolu s pomocnicí Květou. O zdraví všech zase pečovala zdravotnice Čoky. Tábor vyvrcholil v sobotu 6. 7. slavnostním slibovým ohněm, u kterého složilo světluškovský slib pět Amazonek, vlčecí slib pět Surikat, přivítali jsme mezi sebou nového skauta z Vlčího Dolu a jedna skautka vzešla z oddílu Amazonek. Zlatíčko, tato dlouholetá členka oddílu, získala i ocenění za své skautské působení v období, kdy byla Světluškou. U slibového ohně převzala vyznamenání Sedmikráska. Na slibový oheň se přijeli podívat nejen rodiče, ale i vedoucí okresní rady Junáka – bratr Štip. Tábor je zdárně za námi, už se těšíme na příští rok, který se ponese v duchu Asterixe a Obelixe.

1.Žena, Papoušek, 1.Muž

tábor 2019_Amazonky, Vlci, Surikaty

 

KLUBÍČKA, ŠTIKY, STOPAŘI A PÁTÝ ELEMENT (13. 7. – 27. 7. 2019)

Letošní tábor se nesl v duchu filmu Pátý element. Ocitli jsme se ve městě Adpeluku v daleké budoucnosti v roce 4019. Všichni obdrželi „multipass“ se svojí fotografií a otiskem prstu – pokud chtěli jíst, museli jej vložit do speciálního kontrolního přístroje. Komu se rozsvítilo modré světýlko, vyhrál navíc sladkou odměnu. Během tábora jsme se snažili získat čtyři elementy: element Země, Vody, Vzduchu a Ohně. Každý element byl motivem pro jednu etapovou hru, takže se děti učily poznávat rostliny a zvířata, jak správně třídit odpad, jak rozdělat různými způsoby oheň, vyzkoušely si střílet z různých druhů zbraní – vzduchovky, airsoftové pušky, luku či foukačky a k získání elementu vody musely například přebrodit společně za ruce řeku se zavázanýma očima. Během tábora jsme plnili také různé skautské odborky, zkoušky a výzvy, udělali si výlet na zámek Lemberk, vyzkoušeli si vařit v kuchyni pro 50 lidí, řezali a štípali jsme dříví, koupali se ve studené Ploučnici. Každý večer po setmění přiletěli na kontrolu tábora netopýři, kteří jsou jedním ze symbolů našeho střediska. Největší zkouškou se poslední roky stává pro děti vydržet na táboře 14 dní bez elektřiny, mobilních telefonů, internetu, splachovacího záchodu a dalších elektronických a civilizačních vymožeností. Letos to všichni zvládli bez problémů. Nechybělo ani přespání pod širákem po oddílech mimo tábor. Společné vaření večeře v přírodě, pozorování západu i východu Slunce byly nezapomenutelným zážitkem pro všechny. Finále tábora se neslo ve znamení získání Pátého elementu a záchrany planety Země před „absolutním zlem“. Pátým elementem bylo naše přátelství – jeho obrovská síla veškeré zlo přemohla.

Ivana

tábor 2019_Klubíčko, Štiky, Stopaři

Comments are closed